Z czego wynika cena Bitcoina?

Bitcoin od pewnego czasu znajduje się w głównym nurcie wielu osób i mediów. Cyfrowa(y) waluta od swojego ogłoszenia w 2011 roku regularnie rozwija się. U swego zarania Bitcoin kosztował mniej niż 1 dolar. Pod koniec 2021 jego cena sięgała prawie 70 tysięcy dolarów. Aktualnie zamyka się w okolicach 40 tysięcy dolarów. Bitcoin w 10 lat przebył długą drogę stając się najbardziej popularnym i najbardziej pożądanym cyfrowym dobrem. Jak wygląda jego cena i z czego ona wynika?

Skąd wziął się Bitcoin?

Bitcoin został zaprezentowany jako aktywo odporny(e) na inflację i interwencje ze strony rządów. Od tamtej pory tysiące internautów pracuje nad jego rozwoju(em). Są to miłośnicy wolności, prywatności i braku centralizacji.

Dzięki temu, że jest dobrem deflacyjnym, jego liczba jest ograniczona. Pozwala to na ochronę własnych oszczędności. Jest to przede wszystkim cenione w dzisiejszych czasach, gdzie inflacja ciągle rośnie.

Popularność Bitcoina przyczyniły się także, że niemal codziennie powstają nowe kryptowaluty. Każda z nich stara się odpowiedzieć na różne(ym) problemy(om) i charakteryzować się użytecznością.

Posiadanie Bitcoina można zestawić z rezygnacji(ą) z usług banków. W zamian sami zostajemy swoim bankiem. Ma to zalety, ale łączy się też z ryzykiem. Trzeba pilnować naszych środków, właściwie dbać o wszystkie zabezpieczenia. W internecie jest wiele hakerów czekających na nasz błąd.

Bitcoin – skąd wahania cen?

Cena Bitcoina od lat jest wolatywna. Jednak patrząc wykres tego aktywa w szerokim ujęciu można spostrzec, że mimo różnych turbulencji “cyfrowe złoto” nieprzerwanie pnie się do góry. Jego cenę determinuje wiele czynników.

Zaczynając od ilości BTC dostępnego w obiegu ze względu na ograniczoną odgórnie podaż to normalne, że jego cena wzrasta.

Jest to też aktywo podatne na zmiany na innych rynkach czy giełdach kryptowalut. Dzięki przejrzystości Bitcoina, każdy użytkownik może z łatwością sprawdzać jego przepływy. Można zorientować się, która giełda kryptowalut proponuje najlepszy kurs BTC, jak również tego ile monet wpłacają i wypłacają z giełdy użytkownicy.

Na cenę Bitcoina rzutują też wydarzenia na świecie. Aktualnie żyjemy w ciekawych czasach. Kurs Bitcoina tylko to odzwierciedla.

Do Bitcoina paruje się inne kryptowaluty. Kazda szanujaca sie giełda kryptowalut oferuje możliwości wymiany parami: Bitcoin do alternatywnych kryptowalut.

Obserwacja rynku pokazuje, że zazwyczaj, gdy cena Bitcoina notowała wzrosty, rosły też inne kryptowaluty.

Giełda kryptowalut, na której kupować będziemy BTC powinna być świadomym wyborem inwestora. Istotnym podziałem jest rozróżnienie giełd zdecentralizowanych i scentralizowanych. Giełda kryptowalut scentralizowana jest prostsza w korzystaniu, jednak wymaga naszych danych osobowych. Giełdy zdecentralizowane natomiast gwarantują anonimowość. Uwzględniając inwigilację społeczeństwa, która postępuje, coraz więcej ludzi decyduje się na korzystanie z niezależnych giełd.

Źródło: Blog z rankingiem giełd kryptowalut

Dodaj do zakładek Link.