Piec na pellet czy ekogroszek? Co wybrać?

W ostatnim czasie niezwykle często można z każdej strony usłyszeć rozważania dotyczące tego, co jest korzystniejsze i bardziej efektywne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, sprawa ta nie jest jakkolwiek jasna i niezwykle ciężko stwierdzić, które z tych rozwiązań jest lepsze. Warto jednak zapoznać się z ich charakterystyką i dobrać taki rodzaj ogrzewania domu, który pasuje do naszych preferencji oraz potrzeb. 

Pellet i ekogroszek – porównanie

Pellet drzewny jest nowoczesny i ze wszech miar ekonomiczny. Jest tak dzięki temu, że może być wyprodukowany z różnorakich odpadów, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Ceni się przede wszystkim jego efektywność, ale również gwarantowaną przez pellet ekologię – nie wpływa on w znaczny sposób na środowisko, w przeciwieństwie do nieco bardziej archaicznych form ogrzewania budynków. 

Ekogroszek hurt jest natomiast paliwem stałym, które zostało skompresowane do rozmiarów niewielkich kulek – stąd też jego nazwa. Rozwiązanie to cechuje się przede wszystkim dużą kalorycznością, co znacznie wpływa na jego wydajność; nie można także narzekać na ilość nieprzyjaznych substancji emitowanych do atmosfery, ta jest bowiem niewielka.

To tylko i wyłącznie Twoja decyzja

Podsumowując – nie jesteśmy w stanie zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem jest pellet czy ekogroszek. Pod wieloma względami praktycznie się nie różnią, uzupełniają się także pod względem wad oraz zalet. Z tego powodu bardzo trudno wybrać zwycięzcę tego pojedynku. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj ogrzewania, musisz zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami i sugerując się nimi, wybrać: pellet czy ekogroszek?
Dodaj do zakładek Link.