Pellet czy węgiel do ogrzania domu?

Przed tym wyborem zostaje postawionych wiele użytkowników, zdania są podzielone, a wśród konsumentów znajdą się zwolennicy zarówno pelletu, ekogroszku jak i popularnego węgla. Co powoduje że decyzja jest taka skomplikowana a opinie podzielone? Dzisiaj pokażemy Ci plusy oraz minusy wszystkich sposobów opału.

Pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję, jaka forma opalania będzie dla Ciebie najlepsza. Polecimy Ci także często wybieranych, godnych zaufania producentów proponujących wysokiej jakości produkty opałowe. Żeby dowiedzieć się więcej o sposobach opału przeczytaj ten materiał.

Cena – węgiel czy pellet?

Do ostatniego czasu miażdżącą przewagę powyższej kwestii miał węgiel. Jako często stosowany materiał opałowy przez wiele lat wiódł prym i zdobył wielu zwolenników. Jednak w teraz szala przechyla się na korzyść alternatywnych środków opału takich jak pellet. Po podwyżce kosztów węgla korzystanie z niego przestało być tak korzystne cenowo, zwłaszcza że jego wydajność wcale znacząco nie odbiega od innowacyjnych metod.

Właśnie przez wzgląd na koszta pellet staje się coraz bardziej popularny. Ze względu na technologię jego pozyskiwania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mogą zaoferować korzystną cenę. Pellet wytworzony jest ze ścinków drzew pozostałych po produkcji, zostają sprasowane w finalny produkt. Jest to mniej wymagający oraz tańszy sposób niż wydobywanie węgla drzewnego bądź kamiennego a a do tego bardziej przyjazny dla środowiska, gdyż zużywa się odpady. Tworzenie pelletu nie powoduje zwiększonej wycinki terenów zielonych czy też eksploatowania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.

Węgiel a pellet – wydajność

Węgiel uchodzi za najlepszą formę opału. Wartość opałowa węgla może sięgać powyżej 20 MJ/kg, lecz dużo zależy od jego jakości. Zazwyczaj im więcej zapłacimy , tym lepszą klasę węgla dostaniesz. W tej kwestii pellet niewiele jednakże odbiega od tradycyjnego  środka opału takiego jak węgiel. Doskonaląc technikę produkcji producenci Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator zdołali uzyskać wydajność podobną do węgla a przy tym bardziej pewną, za każdym razem wiesz czego możesz oczekiwać od produktu, jaki kupujesz. 

Ilość popiołu

W tej konkurencji absolutnym zwycięzcą został pellet. Jest to o wiele bardziej czysty oraz bardziej wygodny sposób opalania niż węgiel. Proporcja odpadów w wyniku spalania pelletu okazuje się imponująco mała i osiąga zaledwie 1%, podczas gdy węgiel osiągać może od 5 do 10 %. To pokazuje masę zanieczyszczeń, jakie wytwarza spalany węgiel. A przecież nie wyłącznie o częstotliwość czyszczenia pieca chodzi. Ilość pozostałości po spalaniu to również wpływ na środowisko i jakość powietrza. Opalanie węglem znacznie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, w którym, żyjemy. Nie istnieje żaden powód, żeby wybrać tę metodę palenia, nie tylko wymaga większego nakładu czasu w trakcie codziennego użytkowania, ale też węgiel nie jest tak bezproblemowy i wygodny w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po dzięki temu tekstowi podjąłeś już decyzję, która forma opału jest dla ciebie najkorzystniejsza, zapraszamy do zorientowania się w ofercie producentów opału, takich jak Olczyk, Dankros, Smile czy też Zator, których wyroby możesz zakupić w http://peleton.net.pl/.

Dodaj do zakładek Link.