Jakie schody wybrać? – przegląd rodzajów i kształtów

Schody to podstawowy element łączący piętra, używane są standardowo we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych użytku publicznego jak i mieszkalnych. Gdy korzystamy z nich codziennie ważne jest to, by były wygodne i przede wszystkim bezpieczne. W tym artykule przedstawimy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz użyć do ich budowy. 

Źródło informacji: www.stolmark.pl – producet schodów Gdańsk.

Kształty schodów – podstawowa charakterystyka

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i proste do wykonania, jednak mają też swoje mankamenty. Przez brak spoczników są trudne do pokonywania, zwłaszcza dla osób starszych. Ich wadą są też gabaryty, ponieważ zabierają dużo przestrzeni. Najlepiej użyć ich do łączenia niskich pięter, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to powszechne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo mało miejsca, a przy tym są wygodniejsze od tych jednobiegowych dzięki dodaniu spocznika. Najczęściej można spotkać je na klatkach schodowych, gdzie decydujące jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z łatwością pokonać.

Schody łamane

Wybór schodów łamanych umożliwia wykonanie małego otworu w stropie. Posiadają tę samą cechę co schody dwubiegowe, są mniej uciążliwe dla użytkownika przez dodanie spocznika pomiędzy biegami umieszczonymi pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo stylowe, lecz by były wygodne należy pamiętać, aby ich krzywizna nie była zbyt mała. Zabierają dość dużo miejsca, więc polecamy użycie ich w większych pomieszczeniach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej funkcjonalny typ, ale kiedy mamy niewiele miejsca przeważają nad innymi wariantami schodów. Dzięki formie opartej na słupie, do którego przymocowane są stopnie, możemy umieścić je w dowolnym miejscu. Kolejnym ich plusem jest szybkość wykonania. Można je kupić w postaci gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa stopni – Wskazówki i inspiracje

W budynkach jednorodzinnych najczęściej spotyka się konstrukcję żelbetową, która zostaje stworzona już w momencie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie mają widocznych podpór wydają się lewitować, a ich plusem jest duża przestrzeń pod biegami którą możemy zagospodarować na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, żeby materiał, którym pokryte są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały stosowną szerokość.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.