Czy warto zdecydować się na dwujęzyczność

Z całą pewnością w dzisiejszych czasach umiejętność władania językami jest bardzo istotna z tego właśnie powodu warto uczyć dzieci od przedszkola z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to jedne z miast gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.

Co to jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w którym rodzice decydują się wprowadzić dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy najlepiej zacząć? Tak naprawdę to najlepiej jest zacząć uczyć dziecka języka obcego tak wcześnie, jak tylko będziesz mógł. Z taką decyzją nie warto czekać. Czy wiesz, że już noworodek od pierwszych dni życia nieświadomie uczy się melodyjki języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas dp 3. roku życia dziecka. Warto też postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – co to jest?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu to system który polega na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety takiego sposobu nauczania to:

  • kształtowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej oraz kulturalnej obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • nauka literatury, kultury a także historii zagranicznych krajów;
  • sprawniejszy dostęp do zagranicznych programów związanych z nauką;
  • możliwość zagranicznej nauki.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Zalet dwujęzyczności jest ogrom. Poniżej je wypunktowaliśmy.

Nauka tolerancji

Czy masz świadomość, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat. Ma to miejsce bo intuicyjnie czują, świat nie jest czarno biały. 

Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent

Puszczaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono umiało samo skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Podjęta decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze znać dany język, a czasem także się z nim dokształcać.

Sprawdź jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność

Badania potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze wspomaga proces jego rozwoju. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. A także dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą a także ma bardzo duży wpływ na szybsze opanowanie nowego języka. Gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na naukę języka, z biegiem czasu słownictwo w dziecka będzie o wiele bogatszy a to pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.

Dodaj do zakładek Link.