Co to jest iniekcja ciśnieniowa i kiedy się ją stosuje?

Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najciekawszych, a także bardzo skutecznych środków odnawiania konstrukcji. Z pozoru może wydawać się bardzo prosta, lecz w rzeczywistości jest to skomplikowany system naprawy wymagający fachowej wiedzy. Iniekcję ciśnieniową używa się nie tylko do naprawy wad w domach czy bydynkach publicznych, lecz też do reperowania ubytków w mostach. 

Dowiedz się, w jaki sposób realizowana jest iniekcja budowlana a także kiedy powinieneś ją zastosować. W tym wpisie przybliżymy ci ten jakże ciekawy sposób.

Artykuł powstał posiłkując się informacjami ze strony firmy Dobre Izolacje – fachowców w tej dziedzinie.

Co to jest iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja ciśnieniowa w skrócie to nic innego jak uzupełnianie luk w murze substancją ciekłą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją ciśnieniową umożliwia wypełnianie rys, pęknięć i ubytków w konstrukcji, a także pozwala na wypełnienie gruntu bądź struktury konstrukcji. Jest to wszechstronny środek o różnorakim użyciu wszędzie tam, gdzie pojawiły się wady i błędy budowlane.

Bywa to jednakże dosyć złożony proces wymagający wykwalifikowanej firmy. Przez tak zwane iniektory zamontowane w wywierconych otworach wprowadzana jest charakterystyczna mieszanina o formule i gęstości dopasowanej do rodzaju wad. Wypełnia ona nawet małe przerwy, uszczelniając i monolityzując strukturę. W skład kompozycji wykorzystywanych do iniekcji ciśnieniowej mogą wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa a także piasek lub cement. Skład dobiera się oddzielnie do każdego przypadku, by otrzymać maksymalną wytrzymałość oraz pożądany rezultat.

Kiedy iniekcja ciśnieniowa jest niezbędna?

Zwykle napotykanym kłopotem, do jakiego stosuje się iniekcję ciśnieniową, jest wilgoć nieruchomości. Może być wiele powodów tego problemu, lecz w niemal każdym wypadku iniekcja ciśnieniowa może być jego rozwiązaniem. Ta metoda jest szczególnie przydatna, kiedy nie mamy chęci albo nie mamy możliwości zdecydować się na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja ciśnieniowa wypełni wszelkie ubytki i pory, izolując strukturę, nie pozwoli wilgoci wniknąć w głąb murów. Istotne jest, by dobrać doświadczoną, fachową firmę, która zajmie się realizacją iniekcji budowlanej. W żadnym wypadku nie powinno się wykonywać iniekcji samemu bez profesjonalnej wiedzy. Specjaliści potrafią dobrać rodzaj mieszanki jak też iniektorów zależnie od danego problemu. Mimo iż iniekcja ciśnieniowa wygląda na prosty system, bardzo łatwo o fuszerkę w momencie, gdy nie posiadamy koniecznej wiedzy.

Dodaj do zakładek Link.