Co to ekogroszek i pellet? Podstawowe pojęcia związane z ogrzewaniem

Wiele osób mieszkających w domach jednorodzinnych korzysta z pieców ogrzewanych różnymi rodzajami paliw opałowych. Na rynku znajduje się ich duża ilość, z tego powodu osobom nie zainteresowanym tym tematem może być trudno wybrać coś dla swojego domu. Mimo, że szeroki wybór z początku wydaje się być uciążliwy, to w rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane. W tym tekście dowiesz się o wszystkim na temat właściwości pelletu i ekogroszku.

Informacje zaczerpnięte z: http://marko24.pl/ekogroszek/.

Pellet – właściwości

Pellet to granulat niedużej wielkości o kształcie walców albo malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i opłacalnych sposobów na ogrzanie domu. Jego wartość opałowa jest porównywalna do wartości opałowej drewna – w ich produkcji wykorzystuje się odpady drzewne bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Jakie są właściwości ekogroszku?

Ekogroszek to typ paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby uzyskać ekogroszek z węgla trzeba go pokruszyć, przesiać, a następnie przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w odróżnieniu do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest nieduży – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z największych wartości wśród dostępnych typów paliw. Pozostawia niewielką ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim zdecydujesz się na ekogroszek upewnij się, że nie został podrobiony. Z uwagi na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieokreślonymi domieszkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje sprzedaż z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu samodzielnie. Pellet będzie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego zanim zdecydujesz się na kupno – sprawdź szczegółowo ofertę danej firmy.

Dodaj do zakładek Link.